Mieheni täytti kesällä 40 vuotta, ja hän toivoi synttärilahjaksi yhteistä matkaa. Mietiskelin silloin, lähtisimmekö kenties Roomaan tai Ateenaan – jonnekin ikimuistoiseen paikkaan. Mutta kaipasin jotain rauhallisempaa. Vaikka meillä oli kesällä pitkät lomat, niin toimintaa oli paljon, ja tuntui, että ei ollut ehditty oikein hengähtää missään välissä. Alkukesän Skotlannin matkallakin ajokilometrejä kertyi yli 3000. Sitten mieleeni juolahti Parga.
Ystäväni Sanna ”tutustutti” minut Pargaan parisen vuotta sitten. Parga on Sannan ”suuri rakkaus” ja hän on vieraillut siellä useamman kerran. En ollut koskaan aikaisemmin kuullutkaan Pargasta, joten kävin huvikseni selailemassa kuvia kyseisestä paikasta ja ällistyin. Miten kaunista! Päätin, että sinne on vielä päästävä.
Kaunis Parga.
Myös mieheni ihasteli tuolloin Pargan maisemia, joten ajattelin, että lahjamatka olisi mieluinen, ja niin se olikin. Nyt matka on jo takanapäin, ja Parga oli yksi parhaita paikkoja Kreikassa (jollei paras), missä olen käynyt!
Mikä Parga?
Parga on ihana pikkukaupunki Kreikan mantereen länsirannikolla lähellä Albanian rajaa. Noin 2000 asukkaan kaupunki kaartuu hauskasti lahdenpoukaman ympärille, ja Pargan edustaa koristaa turkoosinsininen vesi, sekä useat pienen pienet saaret.
Aivan Pargan edustalla sijaitsee pieni Panagian saari.
Pargaa ympäröivä maasto on vuoristoista, mutta ihanan vehreää oliivilehtoineen, ja vesi on uskomattoman kirkasta. Jopa kaupungin edustalla olevalla rannalla voi snorklata! Pargan talot ovat söpön ja värikkäitä, ja niissä on näkyvät Venetsian vallan aikaiset italialaiset vaikutteet.
Parga
Vaikka Parga on pieni, tekemistä löytyy, ja ympärillä on useita mielenkiintoisia retkikohteita.
Pargan keskustassa on ihania, pieniä ostoskujia.
Nyt antaa kuvien puhua puolestaan.
Ennen matkaa murehdin sääennusteita. Pargassa ei ollut satanut viimeiseen kolmeen kuukauteen, ja yllätys yllätys, meidän matkan ajalle sääennuste näytti pelkkää sadetta ja ukkosta. No, sadetta ja ukkosta saatiinkin, mutta onneksi vain kahtena päivänä kuudesta. Sateisinakin päivinä Parga ihastutti – mm. värillisillä kukkaruukuillaan. Pargan edustalla sijaitsee venetsialainen linnoitus, jolta on kauniit maisemat Pargan ylle.Pargassa on neljä rantaa. Aivan keskustan tuntumassa niistä on kaksi. Noin kilometrin päässä kolmas ja kolmen kilometrin päässä neljäs. Tässä näkymä Valtos Beachille.Keskustassa sijaisteva Krioneri Beach.Kävelimme yhtenä päivänä Lichnos Beachille. Kävelyreitti oliivilehtojen keskellä oli kuumana päivänä melko rankka ja hikinen, mutta maisemat olivat sen arvoiset. Lichnoksen ranta sijaitsee n. 3 km päässä Pargasta, mutta oliivilehtojen läpi kävellessä matkaa kertyy vajaa 9 km.Lichnos Beach.Meidän hotelli Pantheon sijaitsi 5 min kävelymatkan päässä keskustassa rinteessä oliivilehtojen lomassa.Hotellihuoneemme parvekkeelta oli upeat maisemat venetsialaiselle linnoitukselle sekä merelle.Huone oli mukavan tilava, ja plussaa oli oma pieni keittiö.Vierailtiin Nekromandeion raunioilla, joiden uskotaan olevan portti Haadeksen pimeään maailmaan.Laskeuduttiin alas Manalan porteille, hui!Samalla retkellä kävimme kahlaamassa Acheron-joessa (toiselta nimeltään Styx-virta). Kahlattiin muutama sata metriä kylmässä vedessä keskellä kanjonia. Kokemus oli uskomaton.Minäkin kävin uimassa Styx-virassa, jossa Achilles on kastettu. Ensiksi en meinannut uskaltaa, sillä vesi oli jääkylmää!Yleensä virran vesi on kristallin kirkasta, mutta sateiden jälkeen vesi oli värjäytynyt vaaleaksi.Viimeisenä lomapäivänä tehtiin veneretki läheisille Paxoksen ja Antipaxoksen saarille.Pysähdyttiin Antipaxoksen edessä snorklaamaan.
Veneretken maisemat olivat huikeat. Välillä tuli fiilis niin kuin olisi ollut Thaimaassa.
Antipaxos.Paxoksen kirkkaat vedet.
Pargassa parasta ovat:
Kauniit, vuoristoiset, mutta vehreät maisemat.
Valtos Beach.
Kirkkaat vedet ja useat, hyvät rannat.
Licnhoksen aalloissa.
Pienet hotellit ja perhetavernat, joista saa herkullista kalaruokaa. Isoja hotellikomplkeseja ei ole.
Syötiin reissun aikana useampi kala-ateria kahdelle. Ne veivät kaikki kielen mennessään! Ravintolasta riippuen annoksissa oli erilaista kalaa, mustekalaa, jättikatkiksia, simpukoita… nam, nam, nam!
Patikointireitit oliivilehdoissa.
Oliivilehtoa.
Lähistöllä on useita mielenkiintoisia retkikohteita (joista meillä suurin osa jäi viikon reissulla käymättä, joten Pargaan on palattava).
Paxoksella.Lähdössä illalliselle.
Oi, tulipa ikävä takaisin Pargaan tätä kirjoittaessa!