Kuoreton koivu tekee terveellisemmän takkatulen
Olkkarissamme on avotakka, jonka pesä on syvyyssuunnassakin erittäin pieni. Takka on minusta kaunis ja tulipesä kuin taulu, mutta kovin käytännöllinen se ei ole kokonsa puolesta ollut. Vaikka kuinka vähän laittaisi puita, usein tuntuu ainakin pieniä savukiehkuroita leijailevan huoneeseen.
Monet kerrat takkatulta ihaillessani olen tehnyt havainnon, että kuorelliset koivuklapit savuttavat eniten. Kaikkein eniten sellaiset kapeammat oksapuut, joissa kuori on ympärillä, vaikka ne olisivat ihan kuivia. Yleisestihän koivun kuorta on totuttu pitämään hyvänä sytytysaineena ja täytyy myöntä, että ihan kaikki taloudessamme eivät olleet aina samaa mieltä tästä aiheesta kanssani.
Ja vaikkei oikeassaoleminen mikään itsetarkoitus olekaan, oli silti hyödyllistä lukea eilisen HS:n kirjoitus samasta aiheesta. Siinä keuruulainen polttopuu-yrittäjä pitkään asiaa pohdittuaan teetti omalla kustannuksellaan tutkimuksen aiheesta VTT:ll ja laboratiokokeessa todettiin sama asia ensimmäistä kertaa.
Koe tehtiin koivulla ja samanlaisissa takoissa. Kuorettoman puun pienhiukkaspäästöt olivat kuorellisen päästöihin verrattuna kahdeksasosan, häkäpäästöt puolet. Kyse on lähinnä sytytysvaiheen päästöistä, kuumassa takassa eroa ei syntynyt, vaikka senkin olen huomannut sohvalta sivusuunnasta omaa takkaa katsellen ; )
Tulos yllätti tutkijatkin ja sitä pidettiin hyvin merkittävänä. Käytännössä haitalliset päästöt voitaisiin näin helposti puolittaa, mikä on merkittävää varsinkin alueilla, joilla takkaa käytetään lämmitykseen talvella. Toivottavasti tutkimuksen teettänyt klapiyrittäjä pääsee hyödyntämään kunnolla tuloksia.
Ainakin minusta, ikuisesta takkatulella tunnelmoijasta, oli niin hyödyllistä lukea tästä ekologisemmasta ja terveellisemmästä tavasta poltella takkatulta, että halusin tehdä siitä postauksen omaksi muistijäljeksi ja muidenkin hyödyksi. Viime aikoina on ollut myös kirjoituksia siitä, kuinka paljon luultua merkittävämpiä terveyshaittoja vääränlaisen puun ja varsinkin muun roskan päästöt ihmisille aiheuttavat.
Tunnelmallista ja terveellistä tiistaita!!