Budjettimurkinaa

”Köyhyys”-postauksen kommenteissa osa ihmetteli, miten voin pärjätä 45 euron viikkobudjetilla ruokaostoksissa. Minusta 45 euroa on aika reilukin summa, mikäli ei asioi joka viikko Kauppahallin luomu- ja lähiruokatiskeillä – eikä laita rahaa makeisiin ja muihin tyhjiin herkkuihin. Saan itse joinain kuukausina puristettua ruokamenoja budjetin allekin, eikä tee tiukkaa.

Listafriikki kun olen, kaivoin kommenttien innoittamana esiin viime kuukausien ruokakuittini, ja laskin mitä kaikkea olen ostanut. Maaliskuun ruokaostokset alittivat budjetin 40 eurolla, mikä varmasti johtui myös siitä että olin viikon ulkomailla. Lomamatkojen ruokailua en laske normibudjettiin. Tammikuussa taas budjetti ylittyi kahdella kympillä, mikä kuittien perusteella johtui siitä, että olin ostanut ruoka-aineita myös talouden miespuoliselle. (Meillä on miehen kanssa omat ruoka”kassat”.)

Maaliskuussa sain 140,22 euroa kulumaan seuraaviin elintarvikkeisiin (suluissa kappalemäärä, vihannesten kohdalla esim. montako pussillista):

  • Raejuusto 1
  • Maitorahka 3
  • Kreikkalainen jogurtti 2
  • Kermaviili 4
  • Voi 1
  • Kerma 2
  • Pakastevadelmat 1
  • Kananmunat 3 (10 kpl pakkaus)
  • Soijamaito 3
  • Maito 1
  • Kookosmaito 2
  • Tomaatti 4
  • Porkkana 1
  • Kurkku 2
  • Kaali 1
  • Paprika 1
  • Salaatti 1
  • Kukkakaali 2
  • Kesäkurpitsa 1
  • Parsakaali 1
  • Tuoreyrtit 2
  • Pakastevihannekset 2
  • Pinaatti 2
  • Tölkkiherkkusieni 2
  • Mausteet 3
  • Oliiviöljy 1
  • Rypsiöljy 1
  • Tomaattimurska 1
  • Juusto 5
  • Ravintola-ateria 1
  • Purukumi 2
  • Pähkinät 2
  • Pähkinärouheet 2
  • Seesaminsiemenet 1
  • Soijarouhe 1
  • Katkaravut 1
  • Tofu 2
  • Tonnikala 3
  • Soijapyörykät 1
  • Seitifilee 1
  • Leipä 1

Kauppa-asiointiani helpottaa lista ruoka-aineista joita käytän. Aloittaessani VHH-ruokavalion, tein listan niistä elintarvikkeista joita haluan aina löytyvän kaapeista. Tämän listan mukaan sitten aina täydennän kaappien sisältöä. Ei tule tehtyä mitään heräteostoksia kun seuraa listaa. :)

Syön paljon vihanneksia, munakkaita ja kalaa. Soijarouheella täytetyt paprikat ja yrttimarinoidulla tofulla höystetty tomaattinen kasvispata kuuluvat suosikkiruokiini. Pyrin välttämään eineksiä, mutta einespuolelta tulee välillä ostettua ikiaikaista herkkuani eli Hälsans Kök’in soijapyöryköitä. Myös kalamurekepihvejä ostan ihan vain edullisuutensa vuoksi. Nykyään teen kalapullia itse tonnikalasta; nopea, halpa ja superherkullinen ateria!

Leivon paljon ja kuivakaapissa on aina siemennäkkäriä ja pakkasessa mantelileipää. Karppinen-ruispalapussi tulee ostettua n. kerran kuussa. Lämpimiin tonnikala-sienileipiin ruispala vain on se ainoa ja oikea alusta! :) Suomen hinnoissa kalliita leivonta-aineita kuten mantelijauhoa, Sukrinia, psylliumia ja kookosjauhoa tilaan netistä.

Säästän myös siinä, että minulla on aina töissä eväät mukana. Halvoilta tuntuviin lähikaupan mikroaterioihin saa loppujen lopuksi kulumaan hämmästyttävän paljon rahaa kuukaudessa, puhumattakaan siitä että söisi lounaansa jossain ravintolassa. Ennen koin eväiden teon hankalaksi enkä laiskuuttani jaksanut niitä valmistaa, mutta kun oivaltaa, että edellispäivän illallinen kannattaa valmistaa 1,5-kertaisena, saa illallisen jämistä aina seuraavan päivän lounaan. :)

Monet kokevat, että VHH-ruokavalioon siirtyminen nostaa ruokakuluja. Itsekin olin aluksi tätä mieltä, mutta kun löysin elintarvikehankintoihini säännöllisen rutiinin, ja kuiva-ainekaapeissa ja pakkasessa on aina pitkään säilyviä ruoka-aineita, ei rahaa kulu sen enempää kuin ennenkään.

Tuorekala on tietysti tölkkitonnaria ja pakastealtaan kalavalmisteita kalliimpaa, ja sitä ostan harvemmin. Tässä asiassa mieheni hemmottelee minua välillä ja hänellä onkin tapana valmistaa meille illallinen tuorekalasta n. kerran viikossa. Omassa taloudessa asuessani söin tuorekalaa käytännössä vain silloin kun söin ravintolassa – eli erittäin harvoin.

Ruoka onkin meidän perheessämme hemmottelun väline – siinä missä joku toinen saa mieheltään ruusukimpun tai korurasian yllätyslahjana, minä saan lohifilettä ja rapumoussea! ^_^

Kuvien ruoat:

1 Punajuuri-aurajuustovuokaa, juustoista kesäkurpitsa-soijarouhepataa, tofu-katkarapusalaattia ja sienipiirakkaa

2 Karpin Focaccia-leipä

3 Pizza

4 Tonnikalapyörykät

5 Kesäkurpitsa”pastaa” ratatouillella

6 Lounassalaatti lämminsavulohella ja katkaravuilla

7 Tortillarulla täytteillä (tänäänkin on muuten tällainen satsi lähdössä töihin evääksi – nnnamm!)

Kommentit (88)
  1. Minä olin yksi kyselijöistä :D Tuo lista näyttää todella terveelliseltä ja toimivalta. Itselläni on samankaltainen ruokavalio ja -kaappi, mutta käytän pakastemarjoja paljon enemmän.
    Pientä viilaamista ja saan kyllä omat kuluni samalla tasolle kuin sinun :)

    1. Minäkin ostan yleensä 2-3 pussia vadelmia kuussa, mutta ilmeisesti olen jostain syystä syönyt maaliskuussa vähemmän marjajogurttia. :)

      1. Saako kysyä vielä, mistä tilaat mantelijauhon?

        1. iHerbistä :) Vähän dollarin kurssista riippuu tuleeko halvemmaksi tilata sieltä vai ostaa Sallisen 800 gramman pussi.

      2. Muistakaa muuten kypsentää pakastevadelmat, elleivät ole suomalaisia! Pussissakin on asiasta merkintä, mutta aina silloin tällöin kuulee, ettei joku ole sitä huomannut.

        1. Kypsentää? En ole kuullutkaan. :/ Miten vadelman voi kypsentää…? Eikö se mene ihan muusiksi/nesteeksi kuumentaessa…) Terv. Blondi.

          1. Riittää, että vadelmat kuumentaa mikrossa parin minuutin ajan yli 90 asteessa. Sen tapaa noroviruksen vadelmista.

            1. Kiitos! :) Useimmiten sulatankin vatut mikrossa, eli varmaankin hoituu tuo virusten tappo samalla.

            2. Kiitos vinkistä!Itse olen usein tehnyt pakastevadelmista ”hilloa”,mutta jatkossa siis mikroon.

  2. Mietin, että tuo 45e/vk on käsittämättömän vähän, mutta nyt kun kerroit, että teillä on ruokabudjetit erikseen alkoi asia selventyä! Nyt kun mies on väliaikaiesti toisella paikkakunnalla ja asun yksin ovat minunkin ruokakuluni n. 30e/vk ja tähän mahtuu kaikkia ns. turhaa (lehtiä (en ole jaksanut eritellä), kivennäisvesiä, kalliita juustoja, lohta, tuoreyrtitkin voisi kasvattaa itse jne.) Tosin syön lähes päivittäin opiskelijaravintoloissa 2.5e lounaan, jota en ole jaksanut laskea budjettiin, koska ruokamenot menevät yhteiseltä tililtämme ja lounaat omalta tililtäni. Kun mies on täällä menee ruokaan 50-60e/vk., joista osuuteni on ehkä 1/3, koska syön niin paljon vähemmän (kokoeroa on meillä runsaasti :D)

    En syö punaista lihaa enkä kanaa, joten aika paljon tulee ostettua tuoreita kasviksia ja hedelmiä, leipää syön yhden palan päivässä, joten yksi pussillinen kestää aika kauan :)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *