Fit Fat Mama
Fit Fat Mama

Säästökuukauden ensimmäinen kauppareissu

Aloitettiin säästökuukausi nyt helmikuussa.Mitä ostettiin säästökuukauden ensimmäisellä kauppareissulla ja paljon maksoi?

Kauppaostokset yhteensä 69,35e

Kasviksista otettiin 2kg porkkanoita, kaali, paprikoita, pakastewokkivihanneksia. Perunoita ostettiin myös reilusti, 2kg pussi. Kaikki pakastemarjat mansikoita lukuunottamatta oli loppu, joten otettiin kilohinnaltaan edullisinta eli puolukoita 1kg. Meillä syödään päivittäin marjoja, niistä ei tingitä. Pienet pussit on euromäärältään edullisempia, mutta kilohintaa kannattaa näissä katsoa. Viime kesänä kävin pari kertaa maha pystyssä mustikoita poimimassa, huippua olisi jos tänä vuonna saataisiin iso määrä omia (tai sukulaisten :D) poimimia marjoja niin säästäisi kivasti. Käyttömäärät on kuitenkin niin isoja ettei pari mustikkapussia riitä todellakaan. Hedelmistä ostettiin banaaneja ja edullisimpia mandariineja. Mies osti töihin omenoita ja vauvalle 1 päärynä sosetta varten.

Proteiinina jauhelihaa edullisinta nauta-sikaa, kalakuutioita pari pakettia sekä jos proteiiniksi voi edes sanoa, niin hätävaraksi kalapuikkoja. En muista edes milloin oltaisiin viimeksi kalapuikkoja syöty…silloin kun ostetaan, valitaan yleensä lohipuikkoja tai kuitukalapuikkoja, nyt otettiin halvimpia mahdollisia jäiks.

Herkkuja ostin melko tarkalleen 3e:lla. Karkkihyllyllä kökin laskimen kanssa ja pähkäilin eri pussien välillä. Ostan yleensä aina mieluiten irtokarkkia, mutta niissä kilohinta oli kalliimpi kuin valmispussissa.

Isoimmat summat tuli  wc-paperista, puolukoista,  jauhelihasta ja juustosta. Puolukat, juusto ja toilettipaperi kestää pitkään joten niitä ei ainakaan 2:lla seuraavalla reissulla tarvitse ostaa.

Muuten ostettiin ihan peruselintarvikkeita, mutta muutama hygijuttu piti ostaa.

Käytiin vain Prismassa. Hintaero lidliin on aika pieni ja Prismasta saa s-bonusta. Prisman lähellä oleva lidl on itseasiassa kuukauden nyt rempassa, joten jos oltaisiin haluttu toiseen lidliin, bensaa olisi jo mennyt sen verran kun se on ihan eri suunnassa. Lidlissä on myös houkutuksena aina se ihana paistopiste namss.

Edellinen kauppareissu maksoi n. 100e, joten säästöä saatiin n. 30e. Summaan vaikuttaa paljon se, tarvitseeko ostaa vaippoja, hygitarvikkeita tai muita vastaavia.

Oltiin muuten viikonloppuna tavallaan ”puolitreffeillä”, eli 4v oli mummolassa yökylässä. Hengattiin miehen ja vauvan kanssa kotosalla. Käytiin isosti kaupassa ja Miina oli ensimmäistä kertaa ikinä koko kauppareissun hereillä -eikä huutanut ollenkaan kaukalossa jee! Tehtiin myös parempaa ruokaa aineksista jotka ostettiin ennen säästökuukauden alkamista; teriyaki kanaa, vuohenjuustoa ja hasselbackan perunaa. Jälkkäriksi mansikkarahkaa nams.

Kivaa viikon alkua ja säästäminen jatkukoon :). Paljon teidän edellinen kauppareissu maksoi?

Lue myös: Viikon ruokalasku alle 50e

Suunnitelma säästökuukauteen

SEURAA MAMAA FACEBOOKISSA / INSTAGRAMISSA / BLOGLOVINISSA

Kommentit (22)

  1. Ina

    Ääk miten rasvasta lihaa. Noissa kannattaa muistaa että pannulla tosta köntsästä valuu rasvana viemäriin tuo 23%.. Meillä ei ikinä syödä noin rasvaisia lihoja, hyvä rasvaton vaihtoehto on broilerin jliha, jossa rasvaa usein alle 5% ja lidlissä hinta muistaakseni 7,20e/kg.

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Rasvaista on kyllä mutta säästökuukausi on säästökuukausi :). Broilerin jauhelihaa ostetaan välillä mutta ei tykätä maultaan siitä niin paljon..naudan jauhelihaa ostetaan yleensä eniten

  2. Lukija4

    Reilusti perunaa 2kg 😀 Ihana! Meillä ostetaan se 10kg säkki ja vähän kun 2kg. No meillä onkin 6 hengen perhe. Kauppaan menee sen reilu 100e per reissu kerran viikkoon, (tietty enemmän jos vaipat, shampoot jne.) Kuitenkin pitää hakea kerran maitotäydennystä. Iskukuumennettua maitoa on kuivakaapissa varalla. Prismaa ja Lidliä suositaan 🙂

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Heh 😀 Siinä tulee siulle hyvää hyötyliikuntaa kun teijän ostoskasseja kannat :). Meidänki pitää käydä maitotäydennys tekemässä kun leivoin pannaria johon meni melkee 1 purkki

  3. Maiju

    Hyvä postaus! Voisitko tehdä postauksen, missä näkyisi se, mitä ruokaa olette valmistaneet näistä raaka-aineista?
    Meidän perheessä ( 7henk.) meni viikossa 10kg perunaa. Syödään paljon keittoja :). Mukavaa viikkoa teille!

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Moikka, joo voin tehdä :)! Ohoh, siinä on perunaa kerrakseen, se on kyllä kätevä aines! Mekin ruvetaan tekemään jatkossa useammin keittoja,edullista ja kivan lämmittävää näin talvella :). Kivaa viikkoa =)

  4. Heidi

    Eilen kävin kaupassa ja meni 150€ 😱 viikoksi ruuat, kahdelle lapselle vaipat. Mekin tehdään suurin osa ruuasta itse, joten lihoja useampi paketti, paljon tuoreita kasviksia, marjoja jne.. Nii ja meitä on 2 aikuista, 1 taapero ja 1 vauva. Parilla kympillä tuossa oli ”ylimääräisiä”, mm lumilapio ja hiusharja taaperolle..

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Ylimääräiset nostaa meilläkin monesti ostoshintaa, Prisma on vielä niin ”kätevä” kun sieltä helposti tulee mukaan jotain mitä ei ole listalla kun on niin iso ja laaja valikoima :D. Vaipat nostaa myös summaa, ens kauppareissulla pitää niitäki ostaa

  5. tytti

    Lidlistä ollaan tehty meijän ostokset, kun halutaan päästä halvemmalla. Prismaan on meillä pitkä matka, niin en osaa hintoja vertailla. Supermarkettiin verraten Lidl on todella paljon halvempi. Meillä menee about arkiruokiin ma-pe 50-60€ viikonlopuksi teen yleensä toisen kauppareissun mutta tässä jo vaipat yms. Mukana.

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Lidli on paaljon halvempi kuin k-kaupat tai normi s-kaupat. Sitten lidli on ajomatkankin takia teille halvempi jos miettii bensaakin 🙂

  6. Jonna / Palasia arjestani

    Meilläkin suositaan Prismaa, koska bonarit. Myös Lidlissä käydään usein sunnuntaisin hakemassa munia, vihanneksia ja lihaa. Mä käyn silloin tällöin lähi-Alepassa syynäämässä -60% alet ja ostan silloin aina useamman j.lihapaketin jos löytyy. Leivät ostan myös -30% lapuilla ja pakastan. Marjoihin, vihanneksiin ja hedelmiin saa upotettua ison summan, mutta niistä ei meilläkään tingitä. Viimeksi taisi Prismaan mennä 100e ja laskettiin juuri että meidän 3 henkinen perhe syö kuukaudessa noin 600 euron edestä. Siinä olisi mistä säästää, mutta kun toinen osapuoli ei ole niin innokas niin voin vaikuttaa vain omiin ostoksiin…

    • sama täällä

      Hah pisti silmään tuo että kun toinen osapuoli ei ole innokas, täällä vissiin sama tilanne! Oon ehdottanut jo monet kerrat että pitäskö vähän tarkemmin katella kaupassa vaikka useampi viikko että mitä ja minkä verran sitä kärriin tuleekaan syynättyä tavaraa, niin vastaus on vain jotain tyyliin, ruuasta ei säästetä, tai että ne on vain pikkurahoja, jne jne 😀 Hyvin usein myös sanoo että eihän me sieltä mitään ylimääräistä nytkään osteta… eipä!!
      Eli minäkin sitten kun varsinkin yksikseni pyörähdän ruokakaupassa, teen samoja valintoja kuin sinä, toki marjat oon kerännyt jo monta vuotta kesäisin ja syksyisin itse pakkaseen.

      Mukava siis kuulla että en ole yksin tällaisten säästöideoiden kanssa, meilläkin kun on kahden aikuisen ja yhden lapsen taloudessa varmasti jotain mistä kyllä säästäisi jos vain rupeaisi… 😀

    • Tiina / Fit Fat Mama

      MEillä mies tekee myös herkemmin heräteostoksia ruokajutuissa, mie sitten niissä muissa kuten vaikka kasvonaamiot,uusia hiusjuttuja tai jotain muuta 😀 🙂

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Bonusta kertyy kyllä kivasti, ihan huippu juttu se ylijäämä palautus :). Toukokuussa napsahtaa tilille aina monta sataa. Me yritetään myös ahkerasti bongailla -30% lappuja, harmi kun vkl yleensä niin vähän

  7. Virpi

    Meillä menee noin 150€/viikko ruokaan rahaa..2 aikuista ja 3 pientä lasta. Syödään perus kotiruokaa, mutta ollaan tarkkoja mitä lihaa esim syödään jne Oon todella merkkiuskollinen😄 maito pitää olla just tiettyä Valion luomua jne Ruoka on semmonen, mistä en ihan ekana pihistä. Nyt kun lähdin koulunpenkille, niin ruokalasku on vähän pienentynyt, koska päivällä syödään muualla. Ennen saattoi hyvinkin mennä 200€/viikko😬

    Mukava seurata tätä säästökuukautta, jospa täältä saa itekin jotain vinkkejä!

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Saa nähä nouseeko meijänkin ruokalasku kun Miina rupee syömään meidän kanssa normiruokia, varmaan jonkinverran mutta ei toivottovasti kovin paljoa :).
      Me hyödynnetään normistikin paljon kotimaista-rainbow merkkejä, mut juustoista ainakin korpeaa ostaa nyt noita halppiksia..niissä eron huomaa
      Toivottovasti tulee vinkkejä, viikon ruuista ainakin postaan tän kuukauden aikana 🙂

  8. Nimetön

    600 e kuussa ihan jäätävä summa 3 hengeltä. Meitä on 6 henkee ja menee 150e viikossa.

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Ei olla laskettu paljon menee kuussa, tuo 100e meni edellisellä kauppareissulla :). Ja siihen kuuluu kaikkee muutakin toki kuin ruokaa, kuten vaipat yms. Oho, aika hyvin ootte saanu ideoitua kun jos 6:lle hengelle 150e =)

  9. Emma

    Meillä taisi viimeksi mennä noin 60€ viiden päivän ruokiin kahdelle, viikossa varmaan kaikkinensa keskiarvomeno ruokaan ja muihin tarviikeisiin on noin 150-170e 🙂

    Mutta ruoka on se, mistä en tingi.:D syödään aina vähärasvaista naudanlihaa, nyt dietillä vielä vähärasvaiset juustot ja vastaavat lisää kauppalaskua, mutta eipä mee karkkeihin just nyt 😀 Ostan yleensä sitä, mikä on maultaan.parasta, joskus se on se Pirkka, joskus HK, ehkä voisi itekin joskus tarkkailla tätä asiaa 😀

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Naudanjauheliha on kyllä parasta :). Ostetaan normisti sitä tai sitten tota sikanautaa. Karkkeihin ja herkkuhin saa kyllä laitettua paljon tosta vaan jos ei kiinnitä huomiota, nyt mies ei osta itelleen mitää herkkuja mutta ite sen 3e:lla 🙂

  10. Matilda

    Hyvä välillä katsoa omia ruokamenojaan rahallisesta näkökulmasta mutta itsellä suurin onglema on se ruokahävikki minkä haluan minimoida. Miten ostaa ruokaa niin, että säästää rahaa mutta niin, että ei jäisi sitten hävikkiä niistä jättipusseista? Meillä kolmihenkinen perhe niin sitä ruokaa ei niin älyttömästi vielä mene. Itse pyrin säästämään niin, että ostan isoja eriä käyttötavaraa alennuksista esim. mammuttimarkkinoilta ja sitten ruokaan käytän sen mitä siihen menee. Vertailen hintoja tosin joka kauppareissulla ja kaupassa käydään x2 viikossa ja tarpeen mukaan lisäostot (maito, leipä ym.). Ruoka tosin menee mulla samaan kategoriaan kun sähkö ja asuminen; pakollisia menoja. Enemmän säästän sitten ylimääräisistä kuten vaatteista, meikeistä ja kampaajakäynneistä (esim. mun tapauksessa kampaaja 130-150e/kerta) omina säästökuukausina ja säästö tosiaan tuntuu. 🙂

    • Tiina / Fit Fat Mama

      Hyvä huomio, ruokahävikki nimittäin meillä lähes minimoitui myös tuona kuukautena. Yleensä ainakin jotkut hedelmät unohtuu pohjimmaiseksi, vihanneksia jää jääkaapin perälle ja ennättää mennä huonoksi, leipää jää yli jne, nyt taisi mennä ainoastaan 1 bataatti hävikkiin joka unohtui jääkaappiin :).

      Kiva että sieki teet säästökuukausia joskus, ne on aika opettavaisia :). Miekii kävin säästökuukautena kampaajalla, sen kun olin varannu jo aikoja sitten ja oli muistaakseni 120e

Kommentoi »

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.