Arkiruoka on mieluiten sellainen, jonka voi kokkailla helposti univajeessa ja lasten kiukutessa. Ei kiitos sellaista jossa pitää kuoria, pilkkoa ja pörrätä hemmetin pitkään keittiössä.
Reseptin tähän sain itseasiassa seuraajalta, joten kiitos tsiljoonasti. Halusin tulla jakamaan sen tänne blogiinkin, koska arkiruoka juttuja on toivottu ja tiedän ruudun sillä puolen olevan muitakin jotka kaipaa helppoutta ruuanlaittoon.
Helpon arkiruoka ever eli kookos-mandariini kana uunissa
Tarvitset
400-700g maustamatonta broilerinsuikaleita
1 purkki kookoskermaa/kookosmaitoa
1 purkki salsakastiketta
1 purkki mandariinilohkoja (löytyy samasta välistä mistä purkkiananas)
Laita uuni kuumenemaan 225-asteeseen. Ota vuoka ja länttäise kaikki ainekset vuokaan. Sekoita. Paista tunnin verran 225-asteisessa uunissa keskitasolla.
Keitä kaveriksi riisiä, nuudelia tai makaronia.
SIMPLE as that! Vaikein homma on aukaista säilykepurkit haha!
Kookoskerma pehmentää salsan makua, salsa puolestaan tuo makua, joten erikseen maustamista ei edes tarvitse. Mikäli haluaa mausteisemman lopputuloksen voi sekaan laittaa esim. paprikamaustetta, currya, korianteria tai muuta mitä haluaa.
Mandariinilohkot voi korvata vaikka ananaspaloilla tai persikoilla mikäli ei ole mandariinin ystävä.
Jos olet kasvissyöjä/vege tai muuten vaan et halua käyttää lihaa, broilerisuikaleet voi korvata vaikka mifusuikaleilla.
Mukavaa ja helppoa arkiruoka kokkailua maanantaihin <3
Tätä on pakko kokeilla joskus. Näyttää ja kuulostaa herkulliselta ! 🙂
Tuunasin tätä ohjetta hieman omaan makuun sopivaks. Laitoin kaurakermaa kookoskerman tilalle ja säilykeananasta mandariinien tilalle. Niin hyvää! Kiitos vinkistä!
Jes huippua, että testasit ja tykkäsit Maiju <3